JURBARKO R. ŠIMKAIČIŲ JONO ŽEMAIČIO PAGRINDINĖ MOKYKLA

 

Sveiki atvykę į Šimkaičių Jono Žemaičio pagrindinės mokyklos svetainę

     

Titulinis

Mokyklos istorija

Mokyklos dokumentai

Ugdymas

Mokiniai

Personalas

Mokyklos skyriai

PIT

Naudingos nuorodos

Kontaktai

 

 

 

http://plunksna.visiems.lt

 

 

 

EKSKURSIJA Į PLATELIUS

 

Nepraprastai lietingą spalio 17 dieną 5-10 klasių mokiniai keliavo po Žemaitijos regioninį parką.

Pirmas sustojimas Plateliuose – tai Platelių dvaro svirnas, kuriame dabar yra įkurtas muziejus. Šiame muziejuje mokiniams labai patiko eksponuojamos Užgavėnių kaukės, taip pat jie apžiūrėjo archeologinius radinius iš Šventorkalnio ir Pilies salos, senosios liaudies skulptūros rinkinius, senovinius įrankiai, namų apyvokos reikmenis ir kitus rakandus.

Apžiūrėję Platelių dvaro svirną vyko į Plokščių raketinę bazę, tai buvusi sovietinės kariuomenės raketų paleidimo bazė Plokštinės miške. Aplankytos raketų šachtos, karinio štabo patalpos. Gidė papasakojo kaip ji buvo įkurta. Bazė statyta nuo 1960 iki 1962 metų gruodžio 31 d. Ją kastuvais duobes kasė, statė apie 10 000 kareivių, daugiausia estų. Prieš pradedant įrenginėti bazę, iš apylinkių buvo iškelti visi gyventojai. Visa bazė, kurią sudarė keturios 27 m gylio apie 5 m skersmens raketų šachtos, patalpos, kuriose sumontuota valdymo, paleidimo įranga, elektros generatoriai, yra po žeme. Požemiai tamsūs, siauri praėjimai, masyvsio geležinės durys. Išgyventi po žeme buvo galima 15 parų, esant ypatingai situacijai, užtikrinus visišką sandarumą - 3 valandas.

Plateliai - Žemaitijos nacionalinio parko ,,širdis“ - įsikūrusi prie didžiausio ir švariausio Žemaitijoje Platelių ežero. Apžiūrėjus ir susipažinus su militarizmo muziejumi, toliau aplankytas Platelių ežeras. Sužinota, kad ežere yra 7 salos, 3 jų paskelbtos gamtos paminklais. Vienoje iš jų kažkada stovėjo Lenkijos ir Lietuvos unijos karalienės Bonos Sforcos (1494–1557) pilis. Iš apžvalgos aikštelės buvo grožimasi nuostabia ežero panorama – buvo galima matyti Pliksalų, Pilies, Veršių salos, Šventorkalnio pusiasalį, kuriame iki XVII a. pabaigos buvo įsikūrusi Platelių gyvenvietė.

Dar vienas sustojimas buvo Bukantėje - kaime, kuris visoje Lietuvoje žinomas kaip rašytojos Žemaitės gimtinė. Senoje sodyboje išlikusi XIX amžiaus troba - didžiulė, dviejų galų, baltomis langinėmis - iš tolo kvietė užsukti lankytojus. Duris atvėrė Žemaitės memorialinis muziejus, kuriame susipažinta su rašytojos asmeniniais daiktais: rašomuoju stalu, komoda, rūbų kabykla ir kt. Iš ekspozicijų buvo galima susidaryti įspūdį apie rašytojos gyvenimą ir kūrybą, o vidiniame kiemelyje, senų medžių paunksmėje, buvo smagu pailsėti, pasigrožėti auksiniu rudeniu.

Ekskursija užsibaigė lankantis Orvydų sodyboje – unikaliame moderniojo, sakralinio ir mistinio meno muziejuje po atviru dangumi Gargždelėje, Kretingos r. Šią sodybą įkūrė talentingas tautodailininkas, skulptorius Kazimieras Vilius Orvydas (1952- 1992). Akmentašių dinastijos palikuonis akmens apdirbimo meno išmoko iš savo tėvo akmentašio Kazimiero Orvydo, kuris pasistatė sodybą, vėliau tapusią muziejumi. Orvydų sodyboje gausu akmenų, skulptūrų, kryžių, senų ąžuolų kamienų, stovi net senas sovietinis tankas. Visa tai, padedant tėvui, sūnus sukaupė ir sukūrė per tris dešimtis metų. Prasidėjus intensyviai melioracijai, Orvydai iš laukų vežė akmenis, o Vilius iš jų kūrė įvairias kompozicijas ir kalė skulptūras. Ilgainiui muziejui įgyjant vis ryškesnį religinį pobūdį, sovietų valdžia įvairiomis priemonėmis stengėsi ne tik sustabdyti jo kūrimuisi, bet ir sunaikinti jį. Tuometiniai sovietiniai valdininkai sodybą ignoravo ir visaip kenkė, tik kai kurių žmonių pastangomis muziejus išliko. Jau 1990 metais ši sodyba buvo gerai žinoma ne tik Lietuvoje, bet ir už jos sienų.

Nors diena nebuvo ypač palanki iškylauti, tačiau aplankyta ir pamatyta labai daug. Ši ekskursija po Žemaitijos nacionalinį parką – tikras atradimas tiems, kurie savo kelionėse siekia susipažinti su natūralumą išlaikiusia gamta ir savitomis šio regiono tradicijomis.

Siūlome pasigrožėti nuotraukomis.

 
Platelių dvaro svirne
       
       
       
       
       
Plokštinės raketinėje bazėje
Šiuo metu buvusioje bazėje veikia Militarizmo muziejus
Apžiūrimi muziejaus eksponatai
Prie raketų paleidimo šachtos. Po mokinių kojomis – 27 metrų gelžbetonins šulinys. Čia stovėjo 22 metrų aukščio raketa. Muziejaus koridoriuose
Gamtovaizdis nuo Platelių didžiausio Lietuvos ežero
Nuo ežero apžvalgos aikštelės atsiveria gražiausi vaizdai į ežero tolius ir legendomis apipintas salas
Bukantėje - Žemaitijos memorialiniame muziejuje
       
Eksponatai primena rašytojos gyvenimą ir kūrybą
Orvydų sodyboje
Mažai kur tenka matyti tiek akmenų vienoje vietoje
       
       
       
       
    Prie seno sovietinio tanko

Foto mokytojos Dalios Aurelijos Milerienės ir 6 klasės mokinės Evelinos Baranauskaitės

 

Naujienos

Skelbimai

Veikla

Renginiai

Mokyklos laikraštis

Muziejus

Parama

Parsisiųsti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jurbarko r. Šimkaičių Jono Žemaičio pagrindinė mokykla Kodas 190919189 tel./faksas (8 447) 41422
Liepų 7, Šimkaičių mstl., Šimkaičių sen., LT- 74337Jurbarko rajonas a.s. LT 3394010044300050032 El. paštas: mokykla@simkaiciu.jurbarkas.lm.lt

 

Atnaujinta 2009-01-19

Svetainės administratorius Vaidas Lazdauskas