JURBARKO R. ŠIMKAIČIŲ JONO ŽEMAIČIO PAGRINDINĖ MOKYKLA

 

Sveiki atvykę į Šimkaičių Jono Žemaičio pagrindinės mokyklos svetainę

     

Titulinis

Mokyklos istorija

Mokyklos dokumentai

Ugdymas

Mokiniai

Personalas

Mokyklos skyriai

PIT

Naudingos nuorodos

Kontaktai

 

 

 

http://plunksna.visiems.lt

 

 

 

EKSKURSIJA Į MOLĖTUS

 

Balandžio 24 dieną 5-10 klasių mokiniai aplankė Molėtus. Teko galimybė pabuvoti Lietuvos Etnokosmologijos muziejuje, Astronomijos observatorijoje ir pasivaikščioti po Kulionių piliakalnį.

Pasitelkę interneto šaltinius pažvelkime į jų istorijas.

Apie Lietuvos etnokosmologijos muziejų daug informacijos galima rasti muziejaus svetainėje www.cosmos.lt  

Lietuvos etnokosmologijos muziejus pastatytas 1990 m. Tuomet muziejaus pastatų kompleksą sudarė du metalo konstrukcijų bokštai ir du rombo formos pastatai, sujungti požemine galerija. Kasmet sparčiai augantis lankytojų skaičius paskatino įrengti naujas patalpas, tinkančias ekspozicijos, dangaus stebėjimo ir modernios muziejinės veiklos poreikiams.

Dabar muziejus visiškai pakeitė savo veidą, prie muziejaus „nusileido“ dvi skraidančios lėkštės.

Po rekonstrukcijos tris kartus padidėjo muziejaus plotas. Vien tik lankytojams skirta erdvė užima daugiau kaip 700 kv. m. Aplink rekonstruotus bokštus iškilusiame naujame trijų aukštų pastate yra demonstruojamos parodos, įsikurė administracinės patalpos. Iš prie pat bokštų viršaus „pakibusios“ skraidančios lėkštės formos apžvalgos aikštelės atsiveria puikus vaizdas į nuostabias ežerų krašto apylinkes.

Lietuvos etnokosmologijos muziejus yra pirmasis ir kol kas vienintelis tokio pobūdžio muziejus pasaulyje. Čia veikia vienas iš didžiausių Europoje, Vokietijoje pirktas teleskopas, prieinamas visuomenei. Pagrindinis teleskopo veidrodis yra net 80 cm skersmens, pats teleskopas – keturis kartus galingesnis už savo pirmtaką.

Lankytojai gali dalyvauti dar įspūdingesnėse naktinėse ir dieninėse programose, stebėti ir fotografuoti aiškiau matomus dangaus kūnus. Tai pirmasis muziejus, kuris dirba ištisą parą.

 

Molėtų astronomijos observatorija (informacija iš http://www.itpa.lt/mao)

Dangaus kūnams tirti reikia giedro ir gryno oro bei tamsaus dangaus. Tiek senoji Vilniaus universiteto observatorija (įkurta 1753 metais), tiek ir Vilniuje, šalia Vingio parko esanti universiteto observatorija (įkurta 1921 metais) pamažu atsidūrė miesto ribose, todėl teko ieškoti naujos vietos. Vieta naujai observatorijai buvo parinkta Molėtų rajone 70 km į šiaurę nuo Vilniaus, ant Kaldinių kalvos (200 m virš jūros lygio) šalia mažo Kulionių kaimo (apie 10 km nuo Molėtų).

1969 metų rudenį buvo sumontuotas 25 cm skersmens Kasegreno sistemos teleskopas, surinktas iš Vilniaus universiteto observatorijoje buvusių kelių teleskopų liekanų. 1970 m. pavasarį šiuo teleskopu buvo pradėti fotometriniai žvaigždžių tyrimai. 1974 m. žvaigždžių šviesą išvydo 63 cm teleskopas refraktorius. 1975 m. 25 cm reflektorius buvo pakeistas naujai nupirktu 35/51 cm skersmens Maksutovo sistemos fotografiniu teleskopu. 1975-1977 m. pastatytas observatorijos administracinis pastatas su laboratorijomis, moksline biblioteka, konferencijų sale ir viešbučiu. 1991 m. pradėtas darbas nauju 165 cm teleskopu reflektoriumi - didžiausiu teleskopu ne tik Lietuvoje, bet ir visoje šiaurinėje Europoje.

Observatorija priklauso Teorinės fizikos ir astronomijos institutui. Be šio instituto astronomų, čia dirba Fizikos instituto, Vilniaus universiteto ir Vilniaus pedagoginio universiteto mokslininkai, dėstytojai, doktorantai ir studentai. Observatoriją kasmet aplanko šimtai ekskursijų, kurių dalyviai supažindinami su Lietuvos ir pasaulio astronomijos naujienomis, teleskopais, nuostabaus grožio spalvotomis planetų, žvaigždžių, ūkų, spiečių, galaktikų nuotraukomis. Kartais pavyksta rasti galimybę pažvelgti į dangaus kūnus ir pro teleskopą.

Ant observatorijos pietinės sienos įrengtas Saulės laikrodis. Netoli teleskopų bokštų yra šventųjų mitologinių akmenų rinkinys. Tai dubenuotieji akmenys, senovėje naudoti saugoti gydomajam Perkūno vandeniui. Observatorijos languose įrengti B. Bružo sukurti vitražai astronomine tematika. Ant gretimos Kapelių kalvos įsikūręs Etnokosmologijos muziejus, kuriame lankytojai gali susipažinti su istoriniais ir etnografiniais eksponatais, atspindinčiais žmonių pažiūras į dangų ir pasaulį.

 

Kulionių piliakalnis (informacija iš http://www.musupaveldas.lt )

Kulionių piliakalnis yra apie 0,5 km į  Š.V. nuo Kulionių kaimo. Įrengtas aukščiausioje Želvų ežero pusiasalio kalvos dalyje. Piliakalnis apaugęs medžiais. Iš Š. Ir V. jį juosia Želvų iš R. Trinktinio ež., iš P. – miškas. Piliakalnio šlaitai nuo ežero pusės statūs ir siekia iki 30 m aukščio. Kalvos viršūnė formuojant piliakalnį buvo stačiai nulyginta. Piliakalnio aikštelė yra beveik keturkampė. Jos ilgis Š. – P. kryptimi apie 75 m, plotis – 60 m. Aikštelės  Š. Pakraštyje yra žemo pylimo liekanų, o P. – 1,2 m aukščio, 22 m ilgio pylimas. 5,5 m žemiau yra dar vienas 1,2 m aukščio, 92 m ilgio pylimas. 1931 m archeologas P.Tarasenka P.R. aikštelės dalyje ištyrė 10 m2 plotą. Rado 0,5 m storio kultūrinį sluoksnį, jame – lipdytinės brūkšniuotosios keramikos, puoštos banguotinu ornamentų. Radiniai laikomi Vytauto Didžiojo karo muziejuje. 1978 – piliakalnį žvalgė Mokslinė metodinė taryba, 1979 Istorijos institutas.

Archeologų duomenimis mūsų protėviai čia gyveno jau paskutiniais amžiais prieš mūsų erą ir pirmaisiais mūsų eros šimtmečiais. Verstasi žemdirbyste, gyvulininkyste žvejyba. Trobesiai, matyt, bus stovėję piliakalnio pakraščiuose. Manoma, kad X – XII a. čia buvo įrengta feodalo pilis šalia kurios turėjo būti amatininkų  ir pirklių gyvenvietė. Rastų šukių padėtis leidžia spėti, kad pilis buvo sunaikinta karo metu. Ant piliakalnio yra pastatyta skulptūra 1988 m. čia žuvusiai moksleivei iš Kauno Dainai Ramanavičiūtei atminti. Daina tvarkydama piliakalnį 1988-01-06 žuvo toje vietoje kur dabar stovi skulptūra.

Vietiniai gyventojai apie piliakalnį pasakoja paslaptingas legendas. Štai viena iš jų:

“Senovėje čia buvęs didelis ir turtingas miestas. Jame, valdomi savo valdovo, ramiai sau gyveno, įvairius darbus dirbo daugelis žmonių. Bet apgulė  sykį miestą pikti priešai. Už miesto gynėjus jie buvo žymiai stipresni, todėl pasiūlė šiems pasiduoti gražiuoju, žadėjo tada palikti visus gyvus, tik paversti vergais.

Išsigandęs valdovas su pasiūlymu sutiko, tačiau gyventojai – ne. Jie sakė: ”Geriau mes laisvi žūsime, bet vergais nebūsime. O tu, išgama, eik iš mūsų miesto.” Ir valdovas išėjo. Atsigręžęs pamatė raudoną pašvaistę ir suprato, kad dega jo miestas, kad žūsta narsūs jo gynėjai. Ir suspaudė jo širdį gailesys, suprato neteisingai pasielgęs ir panoro jis sugrįžti ir žūti drauge su visais. Tačiau nežinomos jėgos laikė jį vietoje.

Suvokė tada valdovas, kad tai bausmė ir, kad turės dabar už savo klaidą ilgai kentėti. Ir dabar ateina tas valdovas kartais paežerėn, pažiūrėti į apleistą piliakalnį, kuriame ilsisi jo gyventojų kaulai ir apsisukęs vėl nueina tolyn.

Vieną kartą nakties metu buvo pasirodęs nuo piliakalnio į ežero krantą ateinantis didelis šviesus žmogus. Kiti vidurnaktį matė aplink piliakalnį ant balto arklio jojantį žmogų – dvasią.”

Piliakalnio Š. papėdėje yra senovės gyvenvietė. Valstybinio istorijos etnografijos muziejaus (dabar Lietuvos nacionalinis muziejus) archeologai vadovaujami E.Butėnienės 1983 m čia iškasė vieną 1x1 m dydžio šurfą, rado 0,5 m storio kultūrinį sluoksnį. 2002 m. ją kasinėjo Vilniaus pedagoginio Universiteto studentai vadovaujami Dr. Malonaičio.

 
Lietuvos etnokosmologijos muziejus    
Muziejaus viduje    
Muziejaus eksponatai  
Vaizdai nuo muziejaus viršaus
       
    Išėjus iš muziejus foto atminčiai
Observatorijoje      
       
       
Pasivaikščiojimas piliakalnio takeliais
       
  Penktokės Septintokai su savo auklėtoja Šeštokai su savo auklėtoja

Foto Jūratės Bladaitienės, Loretos Stasiūnaitės ir 6 kl. mok. Martyno Bičiulaičio

 

Naujienos

Skelbimai

Veikla

Renginiai

Mokyklos laikraštis

Muziejus

Parama

Parsisiųsti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jurbarko r. Šimkaičių Jono Žemaičio pagrindinė mokykla Kodas 190919189 tel./faksas (8 447) 41422
Liepų 7, Šimkaičių mstl., Šimkaičių sen., LT- 74337Jurbarko rajonas a.s. LT 3394010044300050032 El. paštas: mokykla@simkaiciu.jurbarkas.lm.lt

 

Atnaujinta 2009-05-11

Svetainės administratorius Vaidas Lazdauskas